Zbavte se podzimní angíny
- Kategorie: Top odkazy
Známe to, při klimatických změnách, zejména právě v tomto období nás začne škrábat v krku a pociťujete celkové oslabení organismu. Většinou se jedná o nachlazení, chřipku a ve výjimečných případech angínu. Mnoho lidí se mylně domnívá, že angína je pouze bolest v krku a není třeba to řešit. Bohužel není tomu tak a je to daleko vážnější onemocnění než pouze bolest v krku. V tomto článku se dozvíte, jak ji rozeznat od nachlazení a jak ji léčit.
Angína, odborně tedy tonzilitida je akutní zánět krčních mandlí způsobený:
- - bakteriální infekcí,
- - virovým původem,
- - mykotickým původem.
Prvotní projevy?
Proč jsou postiženy právě krční mandle? Zkrátka proto, že se jedná o lymfatickou tkán, která brání organismus před mikroorganismy, které mohou do těla proniknout společně se vzduchem nebo potravou. Od chvíle, kdy bakterie do těla proniknout až do prvotního příznaku uplynou nejčastěji čtyři dny, kdy nás začne nepříjemně bolet v oblasti krku při polykání. Další den vás čeká při pohledu do krku šok, krční mandle jsou zarudlé a oteklé, pokryté bílými flíčky a bolestivé. Dostavuje se únava, bolest hlavy a kloubů. Pokud budete angínu přecházet, může způsobit akutní selhání ledvin, další komplikací může být vypuknutí revmatické horečky, která často zanechává trvalé následky na kloubech a srdci.
Je to opravdu angína?
Obecně platí, že pokud vás bolí v krku při polykání a v následujících dnech se přidá několik z těchto druhotných symptomů:
- - bolest hlavy,
- - vysoká horečka,
- - světloplachost,
- - zduření lymfatických uzlin,
- - silný kašel.
Navštívit lékaře?
Rada odborníků zní takto, pokud je bolest v krku velmi značná a trvá déle než dva až tři dny, jděte k lékaři! Jedná-li se skutečně o angínu, potvrzenou lékařem, tak je pro vyléčení nutný:
- - klid na lůžku,
- - léky na uklidnění bolesti v krku a redukci škodlivých mikroorganismů,
- - přísun tekutin,
- - antibiotika.
Léčba odstraněním mandlí?
Chirurgické odstranění mandlí je krok zpět, konalo se tak 20 let zpět. V dnešní době se k jejich operativnímu odstranění přistupuje zejména při výskytu chronické infekce a opakovaných streptokokových angín, u nichž hrozí riziko komplikací. Obvykle se k operaci přistupuje v případech pěti a více opakovaných infekcí během roku ve dvou po sobě následujících letech.
Jak ji léčit?
Přesto, že se nejedná o banální nachlazení, lze angínu léčit v domácím prostředí. Lékaři doporučují, že máte zalézt do postele, odpočívat a „vypotit se“. Většina z nás situaci zpočátku řeší ovázáním krku teplou šálou a horkým čajem, do něhož někteří přidají med a citron. Nepříjemné pocity postiženého vyburcují i k větší konzumaci vitaminu C anebo vitaminového doplňku, jichž lékárny nabízejí nepřeberné množství.
Léčba bez antibiotik?
Příčí se vám požívání antibiotik? Bohužel jsou standardně předepisovány lékařem při léčbě angíny. Nicméně existuje i jiná léčba. Tradiční čínská medicína se při léčbě angíny zaměřuje na posílení ledvin. Co mají se zánětem krčních mandlí společného? Meridián ledvin, jedna z hlavních drah lidského těla, je kromě kloubů či krve úzce spojen také s imunitou, tím pádem i s angínami. Pokud je dráha ledvin oslabená, streptokoky, stafylokoky a patogeny mají volnou cestu k rozmnožování.
Léčba angíny by měla spočívat v odstranění strachu a chladu pronikajících k ledvinám. Vhodnou kombinací bylinných přípravků docílíme přirozeného zahřátí a posílení jejich Qi energie.